تبلیغات
ایران اندیش - آیا باهنر با مجلس دهم خداحافظی خواهد کرد ؟
سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، علمی و زیست محیطی
آیا باهنر با مجلس دهم خداحافظی خواهد کرد ؟
1394/06/3 ساعت 00:26 | نوشته ‌ مجتبی انوری | ( نظرات )
محمد رضا باهنر باسابقه ترین چهره پارلمانی ایران " به شمار می رود ...

محمد رضا باهنر 63 دارد و اهل کرمان است . نایب رئیس کنونی مجلس شورای اسلامی و از چهره های شاخص جریان اصولگرایی و در حال حاضر " دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام " نیز است . وی نماینده مجلس در دوره های دوم ، سوم ، چهارم ، پنجم ، هفتم ، هشتم ، و نهم و نایب رئیس مجلس دوره های هفتم تا نهم را نیز عهده دار بوده و به همین دلیل " باسابقه ترین چهره پارلمانی ایران " به شمار می رود .

باهنر دارای مدرک کارشناسی معماری و برنامه ریزی اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبایی است . وی پس از فوت حبیب ا... عسکراولادی به عنوان " رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری " انتخاب شد . مهندس باهنر سیاستمداری بانفوذ و باهوش و به " مرد لابی های پشت پرده " معروف است .

باهنر اخیرا در پنجم مرداد ماه در گفتگو با روزنامه شرق چنین گفت : « سنم رفته بالا ، می خواهم بروم دنبال زندگی و بازنشستگی . ممکن است که من دیگر در مجلس نباشم » .

باهنر سه سناریو را برای مجلس دهم پیش بینی کرده است : « انتخابات دو قطبی ( اصلاح طلب و اصولگرا ) ؛ انتخابات سه قطبی ( اصلاح طلب ، اصولگرا و اعتدالگرا ) ؛ انتخابات چهار قطبی ( اصولگریان رادیکال ، اصولگریان معتدل ، اصلاح طلبان تندرو ، و اصلاح طلبان معتدل ) . البته من احتمال سه قطبی را بیشتر از همه می دانم » .

کناره گیری احتمالی مهندس باهنر از مجلس دهم از سوی بسیاری از تحلیلگران ، " کناره گیری معنادار " تلقی می گردد . از یک طرف در انتخابات مجلس دهم طیف گسترده ای از جریان های سیاسی و اجتماعی شرکت خواهند کرد و در صورت پیروزی اعتدالگریان ، شانس اینکه باهنر بتواند مجددا در مقام نایب رئیسی مجلس دهم قرار گیرد ، کم است و باهنر شاید ترجیح می دهد که در مجلس دهم حضور نداشته باشد . از طرفی دیگر پانزده ماه بعد از انتخابات مجلس خبرگان و مجلس دهم در اسفند ماه سال جاری ، انتخابات ریاست جمهوری سال 1396 را پیش رو داریم و این تحلیل نیز وجود دارد که باهنر بتواند انسجامی گسترده در جریان اصولگرایی را شکل دهد و نامزدی مطرح را برای ریاست جمهوری معرفی نماید . این نکته قابل ذکر است که در ایران بازنشستگی سیاسی مفهومی ندارد . 

جریان اصولگرایی یک جریان بزرگ سیاسی در ایران است و گروه های مختلفی را در بر می گیرد . محوریت جریان اصولگرایی با جامعه روحانیت و جامعه مدرسین است . روحانیون و ائمه جمعه ، گروهی از چهره های سیاسی بانفوذ ، نمایندگان کنونی مجلس و مدیران زیادی وابسته به این جریان فعال هستند . جریان اصولگرایی در طی دهه گذشته به تدریج همگنی خود را از دست داده است . اوج جریان اصولگرایی در پایان دولت محمد خاتمی و قبل از آمدن احمدی نژاد بود و بدترین حالت آن نیز در انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 بود که تفرقه بین جریان های اصولگرایی را فراهم ساخت .

محمد رضا باهنر در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال 1384 در دور اول از دکتر علی لاریجانی حمایت کرد . در دور دوم در رقابت بین هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد ، از احمدی نژاد حمایت خود را به عمل آورد.

اصولگریان پیروزی احمدی نژاد را پیروزی خودشان می دانستند ، ولی به تدریج رفتار احمدی نژاد موجب زاویه بین اصولگریان و احمدی نژاد و در دور دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد ، فاصله اصولگریان از وی بیشتر شد . در این چالش بخشی از اعضای هیات دولت و حامیان احمدی نژاد از سوی اصولگریان در مجلس و نهادهای دیگر متهم به تخلفات گوناگون شدن که از آن به نام " جریان انحرافی " یاد شده است .

" جبهه پایداری " محور حرکت اصولگریان نیست ؛ هر چند این جبهه از جمله جریان های درون طیف اصولگریان به حساب می آید ، ولی هیج وقت محوریت جریان اصولگرایی نبوده است . 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
1394/07/4 17:52
باهنر با مجلس خداحافظی نخواهد کرد والسلام
1394/06/28 08:14
بعید است امثال آقای باهنر از مجلس کناره گیری کنند . مجلس خانه ملت و خانه باهنر مجلس است .
1394/06/13 09:21
کناره گیری آقای باهنر از مجلس بنظرم یک شوخی است . مجلس به باهنر نیاز دارد و کناره گیری مهندس باهنر از مجلس ضعیف است .
1394/06/6 07:20
باهنر راهی جز خداحافظی با مجلس ندارد
1394/06/5 08:32
جامعه اسلامی مهندسین که آقای باهنر دبیر کل آن است با جامعه اسلامی دهه پیش که یک تشکیلات سیاسی همگنی بود کاملا متفاوت است . اگر مهندس باهنر بخواهد انسجامی در جریان اصولگرایی را شکل دهد اول از همه باید یک اصلاح ساختاری در مجموعه خود بوجود آورد . استفاده از نیروهای جوان که علاقه مند به مسائل سیاسی در تشکیلات شناسنامه دار هستند می تواند انسجام بوجود آورد . ولی چهره های سالخورده و تکراری جای جوانان را در این مجموعه گرفته اند و ....
1394/06/5 08:31
اصولگریان خود عامل تفرقه جناحی هستند و امیدی به انسجام اصولگریان وجود ندارند و مجلس دهم را واگذار خواهند کرد .
فریدون 1394/06/4 09:34
سلام، به فرض که ایشان از مجلس خداحافظی کنند چه کسانی جایگزین ایشان می شوند؟؟؟!!! شاید کسانی بیایند که تازه کار بوده حتی الفبای سیاست و واژه های اولیه سیاسی را بلد نبوده با قوانین آشنایی ندارند. چهار سال یا شاید هشت سال طول می کشد تا آبدیده شده تازه اول راه هستند مملکت در چنین زمان حساسی به آدمهای کارکشته بخصوص در مجلس نیاز دارد. دیگر زمان آزمون و خطا نداریم دیگر نباید تاوان آدمهای صفر کیلومتر را بدهیم.
علی 1394/06/4 09:27
موافقم آقای باهنر از همه نظر وزنه سنگینی برای مجلس است ایشان نباید بگذارد مجلس آینده مجلس سبکی باشد.
1394/06/3 19:48
سلام و خسته نباشید . آقای مهندس باهنر باید در طی چند ماه باقی مانده به انتخابات مجلس خبرگان و همچنین مجلس دهم شورای اسلامی باید بتواند اتحاد منسجمی را بین اصولگرایان بوجود آورد . انتخابات خبرگان مهمتر از مجلس دهم است . آقای باهنر باید میدان را خالی نکند چون نظام با ایشان نیاز دارد . فکر نکنم اصلاح طلبان بتوانند کرسی های مجلس را بدست بگیرند چون امیدی به اصلاح طلبان نیست . اصولگریان با برنامه و اتحادی منسجم میتوانند بیش از 60 درصد کرسی های مجلس دهم را به خود اختصاص دهند . امیدواریم که آقای باهنر را همچنان در مقام نایب رئیسی مجلس دهم هم ببینیم چون کسی بهتر از ایشان مجلس را نمی شناسد .
دوستدار باهنر 1394/06/3 19:35
بنظرم بزرگترین اشتباه تاکتیکی مهندس باهنر این است که از مجلس عقب نشینی کند چون فضا برای شکل گیری مجلس ششم وجود دارد . اصولگرایان به امثال آقای باهنر امید بسته اند . با تشکر
1394/06/3 17:50
سلام . مجلس بدون آقای باهنر ، مجلس نیست . باهنر سیاستمدار باهنری است و کنار رفتن ایشان با این تجربه زیاد ، واقعا حیف است .
1394/06/3 02:02
آقای باهنر از فرصتهای سیاسی بخوبی استفاده می کند . این تحلیل شما را قبول دارم که آقای باهنر به بازنشستگی فکر نمیکند بلکه با احتمال کناره گیری در فرصتی که برای خود بوجود میآورد نگاه عمیق به انتخابات آینده ریاست جمهوری سال 96 دارد .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
آمار بازدید کنندگان
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :