تبلیغات
ایران اندیش - آیا دوره ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی ، هشت ساله است .
سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، علمی و زیست محیطی
آیا دوره ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی ، هشت ساله است .
1394/06/20 ساعت 15:42 | نوشته ‌ مجتبی انوری | ( نظرات )
مشکل اصلی مردم ، بیکاری گسترده و رکود اقتصادی است ...

دکتر حسن روحانی با کسب بیش از هجده میلیون رای در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران به پیروزی رسید . شهرت دکتر روحانی  به اصلاح طلبی نیست ، بلکه از وی به عنوان چهره ای میانه رو و اعتدالگرا یاد می شود . با توجه به رای گسترده مردم به دکتر روحانی ، سقف خواسته ها ، مطالبات مردم ، قومیت ها،  گروه های سیاسی و اجتماعی بسیار بالا خواهد رفته است . 

حسن روحانی ، دولت خود را " تدبیر و امید " نامید و شعارش " اعتدالگرایی " بود و نمادش " کلید " . وعده هایی کلانی همچون حل و فصل برنامه اتمی ، تغییر گفتمان سیاست خارجی ، بهبود شرایط اقتصادی و باز شدن فضای سیاسی و اجتماعی و فرهنگی را داد . 

هفتمین دوره رئیس جمهوری ایران روز سیزدهم مرداد 1392 در مجلس شورای اسلامی برگزار شد و دولت رسما کار خود را آغاز کرد . نتیجه بررسی عملکرد دولت یازدهم روشنگر آن است که فقط پانزده درصد وعده های انتخاباتی حسن روحانی محقق شده و 38 درصد آن ها در حال پیگیری و 47 درصد این وعده ها یا محقق نشده یا قابل پیگیری نیست . در حوزه فرهنگی – اجتماعی بیش از 23 درصد ، حوزه سیاست داخلی 5 درصد ، حوزه اقتصاد بیش از 16 درصد ، و در حوزه سیاست خارجی توافق هسته ای محقق شده است . بعضی موارد در حال پیگیری است . در حوزه سیاست داخلی وعده های داده شده ، تحقق چندانی داشته باشد .

وعده های دکتر روحانی در خصوص کاهش تفاوت نرخ بیکاری در استان ها هنوز پیگری نشده و شاهد افزایش نرخ بیکاری در استان ها هستیم . استقلال بانک مرکزی و تقویت پول ملی و تامین مسکن ارزان قیمت ، نمونه هایی از وعده هایی است که هنوز پیگیری و محقق نشده است .

مهمترین چالش در عرصه سیاست خارجی دولت دکتر روحانی ، چاره جویی برای پرونده هسته ای بود . توافق هسته ای و جلوگیری از تحریم های احتمالی آینده از وعده های محقق شده در حوزه سیاست خارجی است . کاهش و رفع تحریم ها ، شفافیت بیشتر در برنامه هسته ای و تلاش برای خارج شدن پرونده هسته ای از شورای امنیت ، از دیگر وعده هایی است که دولت در حال پیگیری آنهاست . بازگرداندن اعتبار به گذرنامه ایرانی هنوز پیگیری نشده است .

از زمان روی کار آمدن دولت دکتر حسن روحانی ، وزیران دولت یازدهم برای پاسخ به نمایندگان مجلس بارها به مجلس رفته اند  . دراین مدت ۱۵۵۸ سوال از وزیران ، مطرح شد . فرجی دانا وزیر علوم و تحقیقات استیضاح و برکنار شد . شمار کارت‌های زرد صادر شده برای وزیران دولت یازدهم به سیزده مرتبه رسیده است . علاوه بر وزیر امور اقتصادی و دارایی که اکنون سه کارت زرد گرفته  ،  وزیر صنعت و معدن و تجارت ؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ؛ و وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی  نیز دو کارت زرد دارند . در آغاز تیر سال جاری ماه نیز وزیر آموزش و پرورش، استیضاح ، ولی در مقام خود ابقا شد .

پیکره اقتصادی کشور به دلیل تزریق میلیاردها دلار درآمد نفتی بیمار است و ساختار بودجه دولت متکی به نفت است . در پنجاه سال اخیر ، دولتمردان برای تامین بودجه تنها به اقتصاد نفتی توجه داشته اند و به خلق مزیت در ساختار اقتصادی توجهی نشده و فرهنگ کارآفرینی تضعیف شده است . متاسفانه اقتصاد ما به بدن مریض عادت کرده است و باید با مقداری سرم و ویتامین حرکت کند ؛ و آن تزریق درآمدهای نفتی است . چون این پدیده طولانی شده ، به صورت یک پیکره مریض درآمده است .

مشکل اصلی مردم ایران در حال حاضر بیکاری گسترده است. حدود ۶۰ درصد از بخش خصوصی ، اقتصاد و کارخانجات در حال حاضر با کمتر از نیمی از ظرفیت کار می‌کنند . مردم انتظار دارند که دولت یازدهم بتواند بهای بسیاری از کالاهای ضروری که در سال‌های اخیر به شدت افزایش پیدا کرده بود ، را کاهش دهد . مهم‌ترین انتظار مردم ، پس از لغو تحریم‌ها  کاهش گرانی ، کنترل تورم حاد و ارزش ریال در مقابل ارزهای معتبر خارجی است .

ایران در مرحله انتقالی از یک جامعه گذرا به یک جامعه پیش مدرن به سر می برد و به همین دلیل از نظر اقتصادی  آسیب پذیر و توسعه نیافته ، و از نظر انسانی جزو کشورهای با توسعه انسانی متوسط محسوب می شود .

تورم ، فقر ، بیکاری ، مشکلات جوانان ، تحصیلکردهای بیکار و تعهدات دولت نهم و دهم ، پاشنه آشیل دولت روحانی است . با توجه به افزایش نرخ بیکاری در طی هشت سال گذشته ، دولت یازدهم با " بحران بیکاری " روبروست . پیش بینی می شود تا سال 1396 بیش از پنج میلیون تحصیلکرده خواهان شغلی مناسب اند . فضای کسب و کار پاسخگوی جذب جویندگان کار نیست . شدت گرفتن نابرابری های اجتماعی در چند سال اخیر موجب تضاد طبقاتی در جامعه گردید .

اقدامات و برنامه های دولت نهم و دهم ، " تورم حاد " را شکل داده است . تحویل دولت دهم به یازدهم ، در دوران تورمی و بحران اقتصادی کشور صورت گرفت .

تأثیرات منفی تحریم‌های بین‌المللی حداکثر مسئول ۳۰ درصد از معضلات اقتصاد ایران بوده‌است ؛ اما فساد مالی مزمن در نظام بانکی و مدیریتی در چند دهه اخیر ، نظام مالیاتی غیرشفاف ، بخش دولتی و عمومی ناکارآ ، سوء مدیریت دولتی ، تورم حاد ، عقب ماندن برنامه های پنجساله توسعه ، نداشتن الگوی اقتصادی مناسب ، موازی کاری ، در حاشیه قرار گرفتن کارآفرینان ، درجا زدن بخش نفت و گاز و پتروشیمی ، عدم استفاده بهینه از منابع و ذخایر معدنی  ، از مشکلات اساسی اقتصاد ایران‌ هستند .

در فرایند پیروزی دکتر روحانی ، عوامل گوناگونی تاثیر داشته است ، که یکی از آن ها حمایت هاشمی رفسنجانی است . دکتر روحانی ، رئیس جمهور منتخب ایران ، در نخستین پیام خود نقش امید آفرین هاشمی رفسنجانی را شایسته قدر دانی دانست . اگر هاشمی در انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری در سال 84 شرکت نمی کرد ، احمدی نژاد رئیس جمهور نمی شد .

محمد رضا عارف از نامزده های یازدهمین دوره ریاست جمهوری ، به طور رسمی از هیج نامزدی حمایت نکرد ؛ اما حمایت محمد خاتمی از حسن روحانی براین باور صحه گذاشت که کناره گیری عارف در پیروزی حسن روحانی تاثیر خواهد داشت .

اگر دکتر روحانی تقریبا سیصد و هفتاد هزار رای کم می آورد ، انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به دور دوم کشیده  می شد و روحانی و قالیباف رقیب هم می شدند . قالیباف در بیشتر استان ها رقیب اصلی روحانی در دور اول انتخابات بود .

رای مجدد مردم به به دکتر حسن روحانی در انتخابات آینده ریاست جمهوری به چالش ها و رهیافت های زیر بستگی دارد : 

 توانایی در حل تنش های بین المللی و پیشبرد مذاکرات هسته ای ، رفع و کاهش تحریم ها ، ترکیب مجلس دهم ( مجلس همسو با دولت ) ، توانایی در مدیریت  کشوری و استانداران کارآمد و پاسخگو  ، برخورد جدی با سوء مدیریت  و فساد مالی ، تقویت پول ملی و کاهش نرخ ارز ، کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی ، بهبود وضعیت معیشتی لایه های میانی و پایینی جامعه  ، کاهش نرخ بیکاری ، حل معضل تحصیلکرهای بیکار ، رونق فضای کسب و کار ، کاهش نابرابری های اجتماعی ، پرهیز از حاشیه سازی  ، همگرایی و فراجناحی  ، فاصله نگرفتن از مردم و جلب بیشتر اعتماد عمومی ، استفاده از کارآفرینان و متخصصان در بدنه اجرایی دولت ، حقوق شهروندی و قومیت ها و انجام وعده های انتخاباتی . 

در حال حاضر نمی توان تحلیل درستی از انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری ایران ارایه کرد . بیشتر کارشناسان سناریو دو دوره ای را ملاک عمل قرار می دهند ؛ بنابراین دوره ریاست جمهوری دکتر روحانی ، هشت سال خواهد بود . اما گروهی از تحلیگران دوره ریاست جمهوری حسن روحانی را چهار ساله پیش بینی می کنند . در این میان ترکیب مجلس آینده ( دوره دهم ) می تواند در انتخابات آینده ریاست جمهوری موثر و حتی نقشه راه  باشد . سناریو حضور چهره های تکراری درعرصه انتخابات دوباره تکرار خواهد شد .

برگرفته از کتاب : " آیا دوره ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی ، هشت ساله است  " پژوهش و تالیف مجتبی انوری ( در دست تالیف ) 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
1394/09/26 14:26
بدون تعارف . رکود تا پایان دولت تدبیر ادامه دارد . والسلام
1394/09/17 02:01
فقط دعا می کنم که دولت تدبیر وامید 4 ساله نشود
1394/09/11 08:18
چهار سال و خداحافظی . عملکرد اقتصادی آقای روحانی بسیار ضعیف و وعده های آقای رئیس جمهور انجام نشد . دلار شد 3600 تومان در صورتیکه آقای روحانی وعده تقویت پول ملی را دادند ولی پول ملی بذبخت و بدبخت تر شد .
1394/08/22 11:38
فکر نکنم آقای روحانی در انتخابات آتی ریاست جمهوری رای بالایی بیاورد چون بیش از حد انتظار مردم وعده دارد و بسیاری از آنها اجرایی نخواهد شد .
1394/06/30 21:01
فکر کنم دکتر روحانی از این به بعد بیشتر با چالش مواجه شود تا به رهیافت . چالش اصلی دولت بیکاری است که تاکنون دولت در این خصوص ناموفق بوده است .
1394/06/22 09:41
کلیه وعده های دکتر حسن روحانی محقق خواهد شد و دو دوره رئیس جمهور می ماند .
تحصیلکرده بیکار از گلستان 1394/06/21 07:31
یکی از استانداران استان شمالی در گزارش عملکرد صد روزه جناب آقای روحانی رئیس جمهور محترم گفت :ا که ایجاد اشتغال در دولت تدبیر و امید فرضی محال است !!!!!!!!!!!!
واقعا جای تاسف و تعجب است که انتخاب بعضی از استانداران در دولت یازدهم جناحی بوده و با این گفته این استاندار فکر کنم اشتغال تا آخر دولت یازدهم ، همچنان محال است .
حمید 1394/06/21 06:49
وزیر کشور چند هفته پیش اعلام کرد که روحانی قرار است هشت سال رئیس جهمور باشد ولی چند روز بعد گفت که شوخی کردم . رای مجدد مردم به دکتر روحانی به اشتغالزایی واقعی و کاهش گرانی و افزایش درآمد مردم بستگی دارد. درست است که دکتر روحانی در عرصه سیاست خارجی موفق بوده ولی مردم سفره زندگی و بیکاری جوان تحصیلکرده لیسانس و فوق لیسانس خودشان را می بینند . آقای رئیس جمهور در حوزه داخلی باید خیلی وقت بگذارد چون امریکا و گروه پنج به ایشان رای نمیدهند این مردم هستند که تک تک رای خودشان رئیش جمهور انتخاب میکنند . تشکر
1394/06/21 06:39
سلام و تشکر از وبلاک زیبا . آقای روحانی مرد عمل است و با تیم مذاکره کننده هسته ای نشان داد که وعده هایش قابل اجراست . نباید زود قضاوت کرد باید صبر پیشه نمود تا بقیه وعده های انتخاباتی ایشان نیز عملی شود .
1394/06/20 20:54
اگر دکتر عارف در انتخابات کناره گیری نمیکرد رای دکتر روحانی شکسته میشد و انتخابات به مرحله دوم کشیده میشد و احتمال شکست دکتر روحانی وجود داشت .
1394/06/20 20:48
پانزده درصد بی انصافی است . وعده های جناب روحانی بیش از 60 درصد تحقق یافته است . با تشکر از سایت ایران اندیش
1394/06/20 20:45
یکی از مواردی که باعث کاهش رای مردم برای انتخاب مجدد دکتر روحانی برای ریاست جمهوری است ، استفاده از استانداران ضعیف و با دیدگاه سیاسی و جناحی است . استانداران دولت یازدهم بی برنامه و کارآیی لازم را ندارند و بحران بیکاری بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید بیشتر شده است .
1394/06/20 20:42
محبوبیت و رای دکتر روحانی همانند خرداد 92 نیست . مردم مشکل اقتصادی و معیشتی دارند و بیکاری به حالت انفجار رسیده است و دولت بی برنامه است .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
آمار بازدید کنندگان
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :