تبلیغات
ایران اندیش - چهره های کلیدی دکتر حسن روحانی ، چه کسانی هستند ؟
سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، علمی و زیست محیطی
چهره های کلیدی دکتر حسن روحانی ، چه کسانی هستند ؟
1394/06/22 ساعت 21:18 | نوشته ‌ مجتبی انوری | ( نظرات )
این چهره ها یا در کنار روحانی در مرکز استراتژیک کار می کردند ؛ یا از بستگان نزدیک و یا در کابینه هاشمی رفسنجانی بوده اند ... 
زمانی که حسن روحانی  نامزدی خود را برای یازدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد ، چهره هایی در ستاد انتخاباتی اش وی را تا پیروزی همراهی می کردند . این چهره ها یا در کنار وی در مرکز تحقیقات استراتژیک مصلحت نظام کار می کردند ؛ یا از بستگان نزدیک و یا در کابینه هاشمی رفسنجانی بودند . حسین فریدون برادر حسن روحانی ، اکبر ترکان ، محمد رضا نعمت زاده ، فاطمه هاشمی ( دختر ارشد اکبر هاشمی رفسنجانی ) ، علی یونسی ، محمد باقر نوبخت ، یاسر هاشمی ( فرزند کوچک هاشمی رفسنجانی ) و محمود واعظی در ستاد انتخاباتی دکتر حسن اصلی نقش موثری داشتند . چهره های تاثیر گذار در کابینه حسن روحانی عبارت است از : 

اکبر هاشمی رفسنجانی : حسن روحانی در نخستین پیام خود پس از پیروزی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام و در این پیام " نقش امید آفرین " هاشمی رفسنجانی " را شایسته قدردانی  دانست . با تشدید موج حمایت از حسن روحانی در پی حمایت چهره ها و سیاستمداران همچون اکبر هاشمی رفسنجانی  ، به نظر  می رسید که بتوان با قاطعیت از راه یافتن حسن روحانی در دور اول انتخابات سخن گفت . هاشمی رفسنجانی روز چهارشنبه 22 خرداد ماه گفت : « حسن روحانی در نظر سنجی ها پیشتاز است و از مردم خواست تا مایوس نشده و به پای صندوق های رای بروند »  . به گزارش خبرگزاری مهر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی و احزاب اظهار داشت : " رای من آقای روحانی است و نظر سنجی ها نشان می دهد ایشان از همه جلوتر هستند و مردم باصندوق رای قهر نکنند " . از حسن روحانی به عنوان نزدیکترین فرد به هاشمی رفسنجانی یاد می شود . هاشمی رفسنجانی یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ( شنبه 25 خرداد )  و پیروزی دکتر حسن روحانی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : " مردم در این انتخابات براساس درک و فهم بالا به تکلیف خود عمل کردند " . در روزهای پایانی سال 93 ( 24 اسفند ) ، هاشمی رفسنجانی با صراحت چنین بیان داشت : « نمی خواهم مردم فرض کنند دولت روحانی  دولت من است ، مایل نیستم . .... عمده وعده هایی که دولت یازدهم به مردم داده ، الان قابل اجرا نیست »

حسین فریدون روحانی : برادر حسن روحانی در برنامه تبلیغات انتخاباتی همواره در کنار برادرش بود . وی چهره ای بسیار تاثیر گذار در کابینه دولت یازدهم است و در اغلب جلسات هیات دولت شرکت کرده و در کنار حسن روحانی می نشیند . اعتمادی که حسن روحانی به برادرش در دولت دارد موجب شد تا وی را چشم خود در تیم مذاکره کننده هسته ای قرار دهد و بسیاری از لابی های صورت گرفته با گروه پنج به علاوه یک از سوی برادرش صورت گیرد . در حال حاضر دستیار ویژه رئیس جمهور و مشاور وزیر امور خارجه و از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای بوده است .  

اسحاق جهانگیری : حسن روحانی در 14 مرداد 1392 ، جهانگیری را به عنوان معاون اول رئیس جمهور منصوب کرد . وی در دولت محمد خاتمی وزیر صنایع و معادن بود . جهانگیری  از اعضای بنیانگذار حزب کارگزان سازندگی و عضو شورای مرکزی و عضو شورای عالی بیناد باران نیز است . در 23 اردیبهشت 1392 ، اسحاق جهانگیری به عنوان رئیس ستاد هاشمی رفسنجانی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری انتخاب شد . شواهد امر روشنگر آن بود که در صورت پیروزی رفسنجانی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ، اسحاق جهانگیری معاون اول هاشمی خواهد شد . پس از عدم احراز صلاحیت هاشمی از سوی شورای نگهبان ، این رویکرد به بوته فراموشی سپرده شد و با پیروزی دکتر حسن روحانی تا تشکیل کابینه ، گمانه زنی هایی مبنی بر انتخاب اسحاق جهانگیری برای وزارت صنعت و معدن و تجارت ، وزارت کشور، و همچنین معاون اولی مطرح گردید .اسحاق جهانگیری از نزدیکان هاشمی رفسنجانی و گزینه پیشنهادی رفسنجانی به حسن روحانی بوده است . معاون اول رئیس جمهور ( 11 دی 1393 ) از منتقدان اصلی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین ایران است . وی حل مشکلات اقتصادی کشور را دشوار و زمان بر می داند . اسحاق جهانگیری در این خصوص چنین بیان داشت  : « کشور در زمان شروع به کار دولت یازدهم ، ته دره بود ، اما دولت یازدهم توانست 10 پله کشور را بالا برد  » .

یاسر هاشمی : یاسر کوچکترین فرزند هاشمی رفسنجانی است و رئیس دفتر پدرش در مرکز استراتژیک مصلحت نظام است . وی در تمام مدتی که زمزمه های اعلام نامزدی رفسنجانی برای انتخابات ریاست جمهوری شنیده می شد ، در ستاد روحانی فعال بود . یاسر هاشمی مشاور دکتر روحانی در اتاق فکر ستاد معرفی شده بود . در کمیته انتصابات حسن روحانی برای چیدمان کابینه یازدهم از یاسر هاشمی به عنوان وزیر ورزش و جوانان و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یاد شده است . شاید وی به دلایلی از جمله عدم رای اعتماد مجلس دهم و حاشیه سازی تشخیص داد در کابینه دکتر روحانی حضور فعال نداشته باشد و همان نقش اتاق فکر را ادامه دهد .

علی یونسی : در حال حاضر دستیار رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی است . وی چهارمین وزیر اطلاعات و در کابینه محمد خاتمی این سمت را برعهده داشت . از وی به عنوان یکی از چهره های تاثیر گذار در کابینه دکتر روحانی برای تصدی بعضی از سمت ها به خصوص استانداری ها و به کارگیری اهل تسنن نام برده می شود .

محمد جواد ظریف : دکتر ظریف یکی از چهره های تاثیرگذار در کابینه دکتر روحانی است . انتخاب وی به عنوان وزیر امور خارجه دولت یازدهم ، انتخاب به جا و حساب شده بود . از ظریف به عنوان " مرد خندان دیپلماسی ایران " یاد می شود . دکتر حسن روحانی ( 26 مرداد 93 ) در مراسم تودیع و معارفه وزارای قبلی و جدید امور خارجه  چنین بیان داشت : « کلید حل مشکلات ما در شرایط کنونی سیاست خارجی است . سیاست خارجی جایی نیست که بدون دقت کسی بتواند سخن بگوید و موضع بگیرد . در سیاست خارجی اشتباه برای ملت بسیار سنگین خواهد بود »  . رئیس جهموری ایران در این مراسم به آشنایی خود با محمد جواد ظریف اشاره و گفت : « آقای ظریف طی سال های 1382 تا 1384 ، عملا رئیس مذاکره کننده هسته ای ایران بود و این کار را به خوبی انجام داد » . محمد جواد ظریف وزیر پیشنهادی دولت دکتر روحانی توانست با رای اعتماد 233 نماینده مجلس را کسب نماید . ظریف در روز رای گیری با صراحت بیان کرد که « دولت فقط باید یک سیاست خارجی داشته باشد ، زیرا هیچ دولتی نمی تواند با بیش از یک سیاست خارجی کارش را پیش ببرد » وی تاکید کرد که به همین دلیل قانون سیاست خارجی را در اختیار رهبر جمهوری اسلامی قرار داده است .

محمد نهاوندیان : از دکتر نهاوندیان بیشتر به عنوان یک چهره اقتصادی یاد می شود . از سال 1387 مشاور کمیسیون اقتصادی مجلس است . تحلیلگران براین باورند که دکتر نهاوندیان ، گزینه پیشنهادی دکتر علی لاریجانی برای تصدی رئیس دفتر دکتر حسن روحانی بوده است تا برنامه های اقتصادی دولت را در مسیر درستی قرار دهد . وی از افراد تاثیر گذار در دولت روحانی است .

محمد باقر نوبخت : دکتر نوبخت از تنظیم کنندگان برنامه اقتصادی روحانی است و معاونت پژوهش های اقتصادی را در مرکز استراتژیک مصلحت نظام عهده دار بود . وی مورد اعتماد حسن روحانی است و در حال حاضر سخنگوی دولت و ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی را عهده دار است .

اکبر ترکان : وی قائم مقام ستاد انتخاباتی حسن روحانی بوده است و ارتباط خوبی با هاشمی رفسنجانی دارد . در کابینه رفسنجانی به وزارت دفاع رسید ، پستی که عموما نظامیان برای آن در نظر گرفته می شود . سپس وزیر راه و ترابری و در دولت خاتمی ، مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس شد . ترکان مدیر گروه پژوهشی امور زیربنایی مرکز تحقیقات استراتژیک مصلحت نظام را عهده دار بود . در حال حاضر مشاور ارشد رئیس جمهور دکتر حسن روحانی است .

محمد رضا نعمت زاده : وی در تمام دوران ریاست جمهوری هشت ساله ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی ، وزیر صنایع بود. در دولت محمد خاتمی به معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی منصوب شد . وی یکی از گزینه های پیشنهادی هاشمی رفسنجانی به دکتر روحانی بوده است .

مسعود سلطانی فر : از چهره های اصلاح طلب و از اعضای حزب اعتماد ملی است . و در حال حاضر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است . یکی از گزینه های دکتر روحانی برای تصدی وزارت ورزش و جوانان بود ، اما با 148 رای مخالف در مجلس رای اعتماد نیاورد .

محمود واعظی : وی در مرکز استراتژیک مصلحت نظام ، معاوت پژوهش های سیاست خارجی را عهده دار بود . مشاغل وی عمدتا در وزارت امور خارجه بود  . در حال حاضر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دکتر روحانی است .

به نظر شما کدام یک از چهره های نام برده ، بیشتر در کابینه دکتر روحانی تاثیر گذارند ؟ 

برگرفته از کتاب " چالش ها و رهیافت های دکتر حسن روحانی " پژوهش و تالیف مجتبی انوری ( در دست تالیف ) 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
1394/07/17 09:55
اکبر هاشمی رفسنجانی نفر اول و آخر دولت روحانی والسلام
1394/07/16 19:52
رفسنجانی
1394/07/9 07:18
رفسنجانی
1394/06/30 07:19
هاشمی رفسنجانی
1394/06/28 08:11
رفسنجانی
1394/06/26 11:53
آیت الله هاشمی رفسنجانی و دیگر هیج !
1394/06/24 19:54
اکبر هاشمی رفسنجانی تاثیرگذارترین چهره در دولت یازدهم است حتی بعضی استانداران با نظر ایشان انتخاب شده اند .
1394/06/24 15:10
رفسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسنجانیییییییییی
1394/06/23 21:07
رفسنجانی + ظریف + برادر روحانی
1394/06/23 09:32
اکبر هاشمی رفسنجانی
1394/06/23 08:20
مگه میشه کابینه روحانی کابینه رفسنجانی نباشه !
1394/06/23 08:07
اکبر هاشمی رفسنجانی
مقصودی 1394/06/23 01:05
جنابان
آیت الله رفسنجانی
دکتر جهانگیری
دکتر نوبخت
1394/06/22 23:01
هاشمی رفسنجانی و اسحاق جهانگیری و ظریف
1394/06/22 22:52
رفسنجانی _ برادر دکتر روحانی _ جهانگیری
1394/06/22 22:47
اکبر هاشمی رفسنجانی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
آمار بازدید کنندگان
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :