تبلیغات
ایران اندیش - سرقت های علمی و ضرورت رسیدگی ویژه در مراجع قضایی
سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، علمی و زیست محیطی
سرقت های علمی و ضرورت رسیدگی ویژه در مراجع قضایی
1394/08/5 ساعت 00:03 | نوشته ‌ مجتبی انوری | ( نظرات )
ضروری است مالکیت فکری و منافع مالی از دست رفته به محققان و متخصصان کشور باز گردانده شود و سارقان علمی در لیست سیاه قوه قضاییه قرار گیرند ...

هدف از ارائه این مطلب ، اطلاع رسانی به مقامات و مسئولان ذیربط در مراجع قضایی به منظور برخورد جدی قانونی با سارقان و کلاهبردارن علمی و امنیت پژوهشی نخبگان و متخصصان دلسوخته ایرانی است . " پدیده سرقت علمی " به معضلی فراگیر در جامعه کنونی ما بدل شده است . این پدیده فقط مختص ایران نیست ؛ بلکه در بسیاری از کشورها وجود دارد و در بعضی کشورها برخورد شدید قانونی و قضایی صورت می گیرد . " آنته شاوان " وزیر علوم و تحقیقات کشور آلمان به سرقت علمی در تهیه رساله دکتری خود متهم و برکنار شد . فشار افکار عمومی و جامعه علمی و مطبوعات تا جایی افزایش یافت که وزیر علوم آلمان برکنار و سپس متهم و محکوم گردید .

" دستبرد فکری " ( Plagiarism ) به معنای « تخصیص دادن خلاقیت یا پژوهشی دیگری با بخشی از آن به خود است به طوری که گویی خود شخص ثالث آن را خلق کرده است » . دستبرد فکری اگر در حوزه ادبیات باشد " سرقت ادبی " ، اگر در حوزه هنر باشد " سرقت هنری " و اگر در حوزه پژوهش علمی باشد " سرقت علمی " نامیده می شود .

دکتر فرهادی ، وزیر علوم و تحقیقات و فناوری دولت یازدهم  اخیرا از " لایحه مقابله با سرقت علمی به مجلس خبر داد " . وی افزود : « با متخلفان به شدیدترین وجه ممکن برخورد خواهد شد » . قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز در یک گفتگو رادیویی « سرقت علمی را بر خلاف قانون و عملی مجرمانه برشمرد و تاکید کرد که طبق قانونی که چهل سال پیش در ایران به تصویب رسیده است کسی که دست به سرقت علمی بزند ، به مجازات حبس بین شش ماه تا یکسال محکوم خواهد شد » .

در متون فقهی از " کلاهبرداری " تحت عنوان " احتیال " و از کلاهبردار تحت عنوان " محتال " نام برده شده است و برای آن مجازات مقرر گشته است . به طور کلی " کلاهبرداری " را می توان اینگونه تعریف کرد : « کلاهبرداری عبارت است از بردن مال دیگری از طریق توسل توام با سوء نیت به وسائل یا عملیات متقلبانه » . جرم کلاهبرداری دارای سه عنصر قانونی ( قوانین جاری ) ، مادی ( امید واهی ، فریب ، جلب اعتماد و ... ) و روانی (سوء نیت خاص به قصد بردن مال دیگری ) است . در مجموع " کلاهبرداری علمی " کاری بر پایه فریب است که کلاهبردار برای کسب نفع خود یا شرکت و موسسه ای انجام می دهند . 

 دستبرد به افکار و اندیشه ها و یافته های محققان و دستاورهای متخصصان و پایان نامه های دانشجویی ، که حاصل سال ها تلاش و دود چراغ خوردن است ، به یک آفت اخلاقی در جامعه کنونی ما بدل شده است . در قانون جرایم رایانه ای با صراحت به " سرقت و کلاهبرداری از طریق رایانه " به طور غیرمجاز نیز اشاره شده است . در قانون تجارت الکترونیک نیز " افشای اسناد تجاری " نیز جرم تلقی شده است . 

بسیاری از محققان ، نخبگان ، متخصصان و کارآفرینان کشور از سرقت های علمی و تحقیقاتی شان ، دل پری دارند . " سارق یا دزد علمی " فرد یا سیستم یا دستگاهی است که نتایج تحقیقات چندین ساله و تلاش شبانه روزی متخصصان کشور را با روش ها و ترفندهای زیرکانه و وعده های پوچ و توخالی و فریبنده و امید واهی و دروغین ، به سرقت می برد . سارقان علمی همواره به دنبال تحصیل مال و اعتبار و درصورت شکایت به دنبال قانون گریزی و انواع سوء جریان ها هستند . 

هدف سارقان علمی سوء استفاده برای کسب اعتبار و درآمد است . طرح ها و پروژه هایی که صادقانه در اختیار این افراد و شرکت های سرمایه گذاری ، مراکز و موسسه ها قرار گرفته و از جایی دیگر سر در آورده است و سارقان منافع میلیاردی کسب کرده اند . بدتر از همه ، این سارقان دستاوردهای محققان را به نام خود تبلیغ می کنند . کافی است فراخوانی در این خصوص گذاشته شود تا طوماری از شکایات و درد دل محققان و متخصصان دلسوخته ایرانی ارسال گردد .

سارقان علمی از روش هایی چون : دروغ ، فریب ، اعتماد سازی ، وعده و وعید ، امید واهی و دروغین ، شانتاژ و سفسطه برای دستیابی به نتایج تحقیقات متخخصان استفاده می کنند . تجربه تلخی از سرقت دستاوردهای تحقیقاتی محققان و اندیشمندان ایرانی وجود دارد که نه تنها موجبات دلسری آن ها فراهم نموده است ؛ بلکه زمینه مهاجرت نخبگان علمی را در بر داشته است . محققانی در کشور وجود دارند که تمام وقت و حتی سرمایه مالی خود را در راه ایده های نو گذاشته اند ولی با سارقان علمی روبرو شده اند و تمام سرمایه های فکری مالی خود را از دست داده اند.

مدیر سرمایه گذاری در یکی از موسسه های مالی  برای جلب اعتماد عمومی و کسب اعتبار و شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی دوره نهم ( اسفند 1390 ) با ترفندهای زیرکانه ، محققان و متخصصان کشور را به حوزه انتخابیه خود به یکی از شهرستان ها می برد و محققان را ابزار تبلیغاتی خود می سازد و با وعده و تشکیل جلسات ظاهری با کارشناسان و مدیران موسسه خود ، استاندار ، فرماندار ، معاون فرماندار ، شورای شهر ، جهاد کشاورزی ، سازمان صنایع  و .. طرح ملی نخبگان و کارآفرینان که حاصل بیش از 10 سال مطالعه و تحقیق بوده است را به شهر زادگاه خود سوق می دهد و پس از چند ماه سرگردانی محققان و اساتید دانشگاه و پایلوت سازی و نمونه برداری و تست آزمایشی ، آن ها را سر کار می گذارد . نه تنها ریالی نمی پردازد ؛ بلکه علیرغم ارسال اظهار نامه قانونی ، گزارش توجیهی علمی و فنی و اقتصادی  طرح را علیرغم در خواست این محققان و نخبگان علمی ، عودت نمی دهد . این مدیر به اصلاح سرمایه گذار از سوی" شورای نگهبان قانون اساسی "  پس از ثبت نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی ، " رد صلاحیت می شود  ". این مدیر سرمایه گذار چند سال پیش طرح کاربردی یکی دیگر از محققان کشور را با ترفند های زیرکانه مورد سوء استفاده قرار داده است که در نهایت موجبات بیماری و سکته قلبی و خانه نشینی این محقق دلسوخته را فراهم نموده است .

یکی از کارآفرینان کشور چندی پیش از عدم امنیت پژوهشی در شرکت های زیر مجموعه بانک ها ، که داده ها و اطلاعات طرح توجیهی را با وعده های دروغین اخذ بعد آنرا  بنام شرکت  خود اجرا می کنند ، خبر داد . یکی از جوانان نخبه کشور در زمینه رایانه ، چندی پیش CD حاوی اطلاعات و داده های خود را به منظور عقد قراداد در اختیار یکی از بانک ها می گذارد . ابتدا به وی گفته می شود که این اطلاعات به رسم امانت و پس از بررسی نتیجه به وی اعلام خواهد شد . چندی بعد مشخص می شود که این بانک به اصلاح سیستم بانکی خود پرداخته است .

مدیر عامل یکی از شرکت های هلدینگ سرمایه گذاری از یکی از متخخصان کشور دعوت به عمل می آورد . برای جلب اعتماد رزومه و کارت ملی این متخصص را به منظور عقد قرارداد می گیرد ( قراردادی منعقد نمی کند ) ، ولی با ترفندهای زیرکانه و امید واهی وعده های بدون پشتوانه ، اطلاعات و داده های  این محقق برجسته که صاحب چندین تالیف و صدها مقاله علمی نیز است را از طریق ایمیل اخذ و پس از مدتی تفاهم نامه مالی با یکی از شرکای مالی خود امضا و حتی در سایت رسمی شرکتتش مطالب این محقق را  به نام خودش نیز تبلیغ می کند  . پس از ثبت شکوائیه از سوی این متخصص  در دادسرا و از اخذ توضیح  صورت گرفته از این مدیرعامل ، علیرغم صحت ادعای این متخصص و ارسال و دریافت ایمیل و نشست های کارشناسی و توضیح کامل طرح ها و داده های علمی – فنی از سوی این متخصص به مدیرعامل این شرکت( مانند یک استاد به دانشجو ) ، مدیرعامل شرکت می گوید : «  اصلا این محقق را نمی شناسم و بعد این متخصص را تهدید جانی نیز می کند » .

یکی از شرکت های معدنی به طورغیر مجاز نتایج تحقیقات دو استاد ممتاز دانشگاه را کسب و پس از چندی این معدن را به بنام شرکت خود ثبت و شروع به بهره برداری از معدن می کند و حتی حقوقی برای دانشگاه و اساتید آن در نظر نمی گیرد . یکی از شرکت های صنعتی نتایج و دستاوردهای پژوهشی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری را اخذ و پس از مراجعه این پژوهشگران به شرکت با شانتاژ و غوغاسالاری با آن ها برخورد می شود .

یک شرکت سرمایه گذاری دولتی دو طرح کارآفرینی صنعتی با ارزش افزوده بالا دو متخصص نخبه کشور را با تشکیل جلسات توجیهی کارشناسی صوری اخذ و علیرغم پیگیری مکرر این دو متخصص ، می گویند : « در هیات مدیره تصمیم گیری خواهد شد » . پس از گذشت 20 ماه مشخص می شود که این شرکت طرح را اجرا کرده و طرح دیگر را با شرکت خارجی طرف قرارداد ، مکاتبه و ارسال و ضمن افشای دانش فنی طرح ، تقاضای همکاری و عقد قرارداد با سرمایه گذار خارجی را دارند . به رغم پیگیری های زیاد این دو متخصص بواسطه خیانت در امانت و افشای اسناد تجاری اقتصادی از سوی این شرکت سرمایه گذار دولتی ، مدیران این شرکت می گویند : « اگر  پیگیری کنید و اسم شرکت ما را بازگو کنید از شما متخصصان به دلیل مزاحمت شکایت می کنیم » . 

یکی از شرکت های سرمایه گذاری وابسته به یک بانک خصوصی از یک متخصص باتجربه دعوت رسمی به عمل می آورد . صورت جلسه ای تنظیم و امضا و هفت طرح اقتصادی ( با سرمایه گذاری بالای 500 میلیارد تومان ) را از این متخصص کارآفرین و همکارانش  می گیرند . مدیر عامل این شرکت دو طرح را قابل سرمایه گذاری تشخیص می دهد . در جلسات کارشاسی با مدیران و مشاوران شرکت ، مجددا اطلاعات کاملتری را از این متخصصان اخذ و هزینه هایی را به محققان تحمیل می کنند تا به اصطلاح در هیات مدیره مصوب شود . بعد از یکسال بلاتکلیفی ، علیرغم پنج بار مکاتبه و تقاضای برگشت طرح ها وعلیرغم ارسال اظهارنامه قانونی ، این شرکت طرح ها را پس نمی دهد . بعدا معلوم می شود این شرکت از این طرح های اقتصادی کپی گرفته و به متخصصین اعلام می کند : « بیاید طرح ها را پس بگیرید » . متخصصان اعلام می کنند : « مگر کتاب از کتابخانه به امانت گرفته اید که می خواهید کتاب ها را پس دهید » . این متخصصان همچنان بلاتکلیف اند . 

درخواست کلیه متخصصان و کارآفرینان کشور از مراجع قضایی و دستگاه های ذیربط در صورت طرح شکایت این گونه سرقت ها و کلاهبرداری ها ، به منظور امنیت پژوهشی ، برخورد جدی و قانونی به عمل آورند و مالکیت فکری و منافع مالی از دست رفته را به محققان و متخصصان کشور باز گرداند و سارقان علمی در لیست سیاه قوه قضاییه قرار گیرند.

( اسناد و مدارک در خصوص موارد فوق الذکر جهت استحضار مقامات بلند پایه قضایی و دستگاه های نظارتی در صورت لزوم قابل ارائه است ) 

به نظر شما با سارقان علمی چه باید کرد ؟


 

 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
1394/08/14 09:16
مدیر عامل یکی از شرکتها را می شناسم که عضوهیات مدیره بیش از هفده شرکت است . متخصصان را با ترفند زیرکانه و امیدهای واهی که فلان کار را برایت دارم در هیات مدیره مصوب میکنم تلاش سالها فکر و اندیشه و طرحهای میلیاردی را برای سرمایه گذاری میگیرد بعد میبرد در شرکتهایی که عضو هیات مدیره است مطرح و تبدیل میشود به تحصیل مال از طریق نامشروع . این مدیران کهسارقان علمی هستند به خود زحمت نمیدهند که اتاق فکر داشته باشند بلکه براحتی مالیکت فکری دیگران را دزدی میکنند . در نتیجه اگر قوه قضاییه در صورت صحت ادعای این سارقان برخورد شدید قضایی نکند ، گستاخ تر میشوند .
1394/08/8 09:43
بنظرم سارق و کلاهبردار علمی که پس از سرقت دستاوردهای علمی متخصصان آنها را تهدید جانی نیز میکند به شدیدترین وجه ممکن برخورد قانونی و قضایی شود و حداقل 10 سال حبس و مجازات برایش در نظر گرفت .
1394/08/7 17:30
جناب آقای دکتر انوری
با سلام
مقاله شما را که سراسر زخم بود و درد خواندم و بسی احساس تاسف دارم که قانونگذار با جرم انگاری سرقت علمی بصورت قانون خاص برخورد جدی با آن نمی کند مگر سرقت علمی کمرنگتر از اختلاس و کلاهبرداری است بلکه دقیقاً اختلاس و کلاهبرداری زائیده اذهان مستعد سارقان علمی است پس چگونه است که قانونگذار برای نوزادی هفت سال محکومیت به حبس به انضمام محرومیت از حقوق اجتماعی و رد مال در نظر می گیرد ولیکن با مادر و مولد اختلاس و کلاهبرداری برخورد نمی کند لذا در وهله اول اگر بنده در جایگاه قانونگذار بودم شدیدترین مجازات موجود را برای سارق علمی در نظر می گرفتم و هم اکنون با توجه به فقدان قوانین جاریه متناسب با مجازات سارقین علمی اگر به جایگاه قضاوت تکیه داده بودم ضمن اعمال حداکثر مجازات حبس، بعنوان مجازات تکمیلی تابعیت ایرانی بودن را از سارق علمی سلب و از ایران اخراج می نمودم.
1394/08/7 11:45
واژه یا پسوند " خواری " در کشور ما شده مصیبت . زمین خواری ، کوه خواری ، دریا خواری ، رودخواری ، ویژه خواری ، رانت خواری و .... امروز هم طرح خواری ، پروژه خواری ، علم خواری ، پایان نامه خواری و مدرک خواری .

دنبال این " خواری ها" حقه بازی و فریب و نیرنگ به منظور کسب درآمدهای میلیاردی است و زشت ترین نوع این خواری ها ، سرقت علمی و کلاهبرداری از صاحبان فکر و اندیشه است . تولید فکر و علم می تواند یک جهش اقتصادی در کشورهای در حال توسعه ایجاد کند .

بنظرم چهار راه وجود دارد : یکی آگاهی عمومی به متخخصان ؛ دوم برخورد شدید قانونی و قضایی ؛ سوم رسانه ای کردن کلاهبرداری ها ؛ چهارم حفظ دستاوردهای علمی و نهادینه کردن آن
کارآفرین 1394/08/7 10:04
درود فراوان بر استاد گرامی دکتر انوری
آقای دکتر پیشنهادی داشتم،لطفا حضرتعالی فراخوانی اعلام بفرمایید تا همه نخبگان و کارآفرینانی که به دام اینگونه افراد افتادند گرد هم جمع شوند و طوماری به امضا همه افراد برسد تا به رویت ریاست محترم قوه قضاییه و ریاست محترم جمهوری و ریاست محترم مجلس برسد شاید مقامات عالیرتبه کشور به داد نخبگان و کارآفرینان برسند و جلوی این سودجوی ها را بگیرند. سپاس
مهدی 1394/08/7 09:34
سلام، مطلب جالبی بود بنظرم قوه قضاییه درست است که با اخلالگران اقتصادی برخورد قانونی می کند ولی این موضوع سرقت علمی هم کم از مبارزه با افراد سود جو ندارد چون شاید یک ایده کارآفرین خیلی بیشتر از سه هزار میلیارد به مملکت سود برساند و افراد سارق و کلاهبرداران علمی شاید دستاورد نخبگان کشور را به بیگانگان بفروشند و آن وقت به چندین برابر قیمت بدون آنکه خودمان متوجه بشویم به ما بفروشند. مگر به حکم قانون آنهایی که اختلاس کردند اعدام نشدند حالا حکم اینگونه افراد چیست؟؟؟؟؟؟
1394/08/7 08:02
بنظرم کسانی که به دنبال کسب درآمد و تحصیل مال نامشروع هستند آنهم از افراد محقق و متخصص به شدیدترین وجه ممکن برخورد قانونی و قضایی کرد . متخصصان و پژوهشگران سرمایه های فکری کشورند و تنها دارایی شان تولید فکر است .
1394/08/6 15:06
باسلام من این آقا را که یک دوره نماینده مجلس هم بود می شناسم . دیگه از این آقا چه انتظاری میشه داشت . دست شورای نگهبان هم درد نکنه که بیوگرافی این افراد را بررسی و رد صلاحیتش کرد .
1394/08/6 12:03
سلام . یکی از مشکلات اساسی در مراجع قضایی در خصوص سرقت های علمی ، طولانی شدن رسیدگی پرونده متهم و اطاله دادرسی است . تقلب های علمی در چند سال گذشته شدیدا افزایش یافته است . دادسراها و دادگاهها نباید بگذارند کلاهبرداران علمی اعتبار علمی اکثریت جامعه علمی را خدشه دار کنند . در شان و اعتبار و حیثیت شغلی نخبگان و استادان ومحققان ارشد کشور نیست که وقت خود را در کلانتری ها و دادسراها برای احقاق حقوق قانونی خود تلف کنند ، لذا جامعه علمی و دلسوختگان راه علم دانش از دادستان محترم کل کشور تقاضا دارند که دستورات لازم به مراجع قضایی ویژه در این خصوص صادر گردد تا شاهد ارتقای سطع علمی هر چه بیشتر ایرانیان در جهان باشیم .
دکتر رضایی 1394/08/6 08:28
سلام و تشکر فراوان . عالی بود عالی . جانا سخن از زبان ما می گویی .

بنظرم با سارقان علمی در محاکم قضایی بعنوان یک اخلالگر در نظام اقتصادی باید برخورد کرد . جناب دکتر فرهادی وزیر محترم علوم به درستی گفتند که به شدیدترین وجه با متخلفان برخورد کرد . اگر قوه قضاییه این گونه پرونده ها را رسانه ای کند ، هم آگاهی متخصصان و محققان بالا خواهد رفت و هم درس عبرتی برای کلاهبردان علمی میشود که با گستاخی تمام محققان دلسوز و زحکتکش کشورمان را تهدید نکنند و به انواع سوء جریانها متوسل نشوند. مجددا از جنابعالی و سایت بسیار وزین و جالب شما تشکر می کنم .
1394/08/6 08:14
سلام . حدود دو سال پیش پایان نامه کارشناسی ارشد خودم را در بنا به درخواست یکی از اعضای هیات مدیره شرکتی دراختیار این شرکت قرار دادم . پس از مدتی جلسات متعدد گذاشتند و اطلاعات کاملی از من خواستند . قرار شد قرار دادی با من منعقد کنند . بارها تماس گرفتم پاسخی به من ندادند . چندین بار مراجعه کردم گفتند تماس می گیریم . اخیرا متوجه شدم در یکی از استانها طرح من داره اجرا میشه . شکایت کردم هنوز بلاتکلیف ام . این سارقان از وجدان و روحیه علمی نخبگان و اساتید سوء استفاده می کنند . با تشکر از این مطلب
1394/08/6 07:15
ولا تاکلوا امرالکم بینکم بالباطل و تدلوابها الی الحکام لتاکلوا فریبا من اموال الناس بالا و انتم تعلمون سوره بقره آیه شریفه 188

اموال یکدیگر را به ناحق نخورید و به داوران با ( رشوت از ) آن نزدیکی نجویید تا پاره ای از از اموال مردم را آگاهانه به ناحق بخورید .
1394/08/6 05:50
سلام .این آقا را که می خواست نماینده شود را همه می شناسند . رانت خواری که یک شبه ثروتمند شد . به اطلاع سایت شما برسانم که ایشان در دوره دهم هم می خواهد از زادگاهش وارد عرصه انتخابات مجلس شود . به زندگی ایشان مراجعه کنید که چی داشت ولی حالا چی داره . ثروت بادآورهای که حساب و کتاب ندارد ولی محققان و نخبگان چی دارند .
1394/08/5 20:16
سلام و تشکر از شما استاد عالیقدر

چرا ایران رتبه اول را در فرار مغزها را به خود اختصاص داده است ؟

جواب : یکی از دلایل آن عدم برخورد جدی و قانونی با سارقان و کلاهبردان علمی است که با وقاحت تمام دستاوردهای علمی و دانشگاهی استادان و متخصصان را به غارت می برند . با فردی که متخصصان کشور را تهدید میکند باید به شدیدترین وجه قانونی برخورد و به زندان فرستاد .
حسین زاده 1394/08/5 19:52
سلام .کاش اسم این سارقان را اعلام می کردید . انقدر گستاخ هستند که برای کسب اعتبار و حتی نماینده مجلس شدن دست به هر کاری می زنند تا سوء استفاده از محققان و نخبگان که با دود چراغ خوردن سالم زندگی می کنند . باید قوه قضاییه با این افراد که به کشور ضربه می زنند شدیدا برخورد کند . باز درخواست دارم لااقل حوزه انتخابیه این سارق را بفرمایید . دست شورای نگهبان درد نکنه که این سارق از خدا بی خبر را رد صلاحیت کرد . به خدا باید توکل کرد .
1394/08/5 13:38
سلام . آسیبی که یک سارق علمی به متخصصان کشور وارد میکند واقعا جبران ناپذیر است تنها راه شکایت در محاکم قضایی و برخورد قانونی جدی و حبس و زندان برای سارقان علمی است . باید درس عبرتی به این کلاهبرداران داد و رسواشان کرد و در رسانه ها آنها را معرفی کرد که این پدیده زشت در جامعه کمرنگ شود . بدون برخورد جدی قضایی کلاهبردان علمی گستاختر میشوند .
1394/08/5 13:27
فرمایشات مقام معظم رهبری چراغ راه آینده مملکت است وقتی میفرمایند نگذارید کام نخبگان تلخ گردد میدانند که وقتی نخبه ای کامش تلخ شود و خدای ناکرده از کشور برود ممکن است چه لطماتی به کشور وارد شود.
نخبگان و کارآفرینان واقعا نعمت الهی برای کشورند و نمیشود برایشان قیمتی قائل شد.
1394/08/5 13:05
دست شورای نگهبان درد نکنه که این سارق رو رد صلاحیت کرد . حالش جا آمد . خدا هست و پاداش کار محققان رو میده . التماس دعا
متخصص در دام سارقان علمی 1394/08/5 10:17
جهت استحضار دادستان محترم کل کشور

از حضرتعالی درخواست و تقاضا داریم بنا به فرمایش رهبر فرزانه و اندیشمند ایران اسلامی که نخبگان و متخصصان نعمت الهی هستند و ارج نهادن به جایگاه علم و دانش در فرهنگ و آموزه های اسلامی ، دستورات لازم را به دادسرها ابلاغ فرمایید تا با سارقان علمی که حاصل زحمت و تلاش نخبگان و دانشمندان و متخصصان کشور را به سرقت می برند و قانون گریز اند ، با قید فوریت رسیدگی و برخورد قضایی شدید صورت گیرد . متاسفانه به دلیل اطاله دادرسی وقت متخصصان و محققان کشور به جای تحقیق و پژوهش و افتخار آفرینی برای ایران اسلامی ، در دادسراها و دادگاه تلف می گردد .
با تشکر
کارآفرین متخصص 1394/08/5 09:24
سلام، درد دل ما را بازگو کردید. چند سال قبل دوستی داشتم طرح و ایده نو و جالبی داشت به هر دری زد نشد فقط شرکتهای سرمایه گذاری و هلدینگ های سرمایه گذاری فکر این بودند طرح او را به سرقت ببرند یا شریک کارش شوند یعنی 90درصد طرحش را می خواستند آخر سر، طرح و ایده را برای کشورهای خارجی فرستاد او را روی سرشان گذاشتند و رفت. حالا حاصل طرح او چندین میلیارد دلار ارزش دارد در حالیکه می توانست برای کشورش فرد مفیدی باشد ولی جلای وطن کرد؟؟؟ باید سارقان علمی و کلاهبرداران طرحهای نخبگان را مانند اختلاس گران اقتصادی برخورد کرد چون این افراد خائن به این مملکت هستند.
1394/08/5 09:11
این سارقان که جرات می کنند با ترفند و حیله حاصل تلاش نخبگان علمی و دانشمندان ایران عزیز را به سرقت ببرند ، باید رسواشون کرد . این افراد بی سواد و دنبال طعمه هستند و نخبگان را شکار می کنند . احتمال هم داره دستاوردهای دانشمندان ما رو هم بفروشند و زندگی مجلل برای خودشان درست کنند . کار کثیفی است بدون زحمت پولدار شدن .
فرشاد 1394/08/5 08:45
سلام آقای دکتر انوری استاد فرهیخته
چرا اسم این افراد را مثل آنته شاوان نمی گوید؟؟؟ ما حق داریم افراد دزد و سارق را بشنایم تا مواظب دستاوردهای علمی خود باشیم لطفا اسم این افراد را بگویید مطمئن باشید افکار عمومی پشت سر شما خواهند بود.از شما بسیار سپاسگزاریم
حسین اعلایی 1394/08/5 08:38
مقام معظم رهبری بارها فرمودند "نباید کام نخبگان کشور تلخ گردد".
افرادی که حاصل سالها زحمت علمی افراد دلسوخته نظام را می دزدند خائن به این مملکت و نظام هستند از کجا معلوم دستاوردهای علمی نخبگان و دانشمندان ما را به خارجیها نفروشند حکم فرد خائن به این ممکلت و نظام چه می تواند باشد!!!!!
فریدون 1394/08/5 08:32
قانون ما ایراد دارد مگر با متخلفانی که در مواد غذایشان از روغن پالم استفاده نمودند چه کردند وزیر بهداشت گفت آنها را 3 میلیون تومان جریمه کردند دوباره همان آش و همان کاسه شد برخورد با این نوع متخلفان باید خیلی سخت گیرانه باشد تا حتی به فکر سرقت علمی نخبگان و دانشمندان نباشند.
علی 1394/08/5 08:28
سلام، ای دوست از درد دل ما میگویی با این افراد باید مانند آنهایی که اختلاس می کنند برخورد کرد چه فرقی میکند این هم نوعی دزدی است باید این افراد به مردم در رسانه ها معرفی شوند تا آحاد مردم آنها را بشناسند و محکومیت های بلند مدت برایشان صادر شود. ممنون
1394/08/5 07:41
نخبگان ما را فرار می دهند . دانشمندان ما را ترور می کنند . طرح و ایده نخبگان را به سرقت می برند . از قوه محترم قضائیه تقاضا داریم به داد نخبگان و متخصصان که به دام این سارقان می افتد برسد . مفت و مجانی صاحب همه چیز میشن . سرمایه دار میشن پول پارو می کنن . دست شورای نگهبان درد نکنه که این فرد را شناسایی و رد صلاحیت کرد . چوب خدا صدا نداره
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
آمار بازدید کنندگان
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :