تبلیغات
ایران اندیش - استراتژی زیست محیطی ایران
سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، علمی و زیست محیطی
استراتژی زیست محیطی ایران
1394/08/27 ساعت 23:40 | نوشته ‌ مجتبی انوری | ( نظرات )

ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست از سوی حضرت آیت ا... خامنه ای 

حضرت آیت ا... خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی در جرای بند یک اصل 110 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران  در نامه ای به روسای قوا ، سیاست های کلی محیط زیست را در مورخ 26 / 8 / 94 ابلاغ کردند .

این ابلاغیه در پانزده بند تنظیم شده است و به عبارتی می توان آن را " استراتژی زیست محیطی یا نقشه راهبردی زیست محیطی کشور " نامید . " ایجاد نظام یکپارچه ملی زیست محیطی ، پیشگیری و ممانعت از انتشار انواع آلودگی های غیر مجاز ، جرم انگاری تخریب محیط زیست و مجازات موثر و بازدارنده آلوده کنندگان ، کنترل منابع و عوامل آلاینده هوا و آب و خاک ، تهیه اطلس زیست بوم ، توسعه منابع طبیعی تجدید پذیر ، حفاظت از منابع ژنتیک ، بهینه سازی الگوی مصرف آب ، مدیریت عوامل کاهش بهره برداری از آب های زیرزمینی ، مدیریت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست محیطی نظیر بیابان زایی و گرد و غبار بویژه ریزگردها و خشکسالی ، گسترش اقتصاد سبز با تاکید ( استفاده از انرژی های پاک و محصولات کشاورزی ارگانیک ، اصلاح الگوی تولید ، گسترش سطح آگاهی و دانش و بینش زیست محیطی ، تقویت دیپلماسی محیط زیست با ( توسعه مناسبات و جلب مشارکت و همکاری هدفمند ، بهره گیری موثر از فرصت ها و مشوق های بین المللی و توسعه فناوری ها و نوآوری های مرتبط ) و ... از نکات مهم این ابلاغیه است .

در راستای ابلاغیه مقام رهبری موارد زیر شایان ذکر است :

اهواز آلاینده ترین شهر جهان از نظر ریزگردهاست . براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی  که در 1082 شهر جهان صورت از نظر آلودگی هوا و ریزگردها گرفته است ، اهواز رتبه اول ، سنندج سوم ، کرمانشاه ششم ، یاسوج نهم ، ارومیه شانزدهم ، قم هفدهم ، لرستان نوزدهم ، ایلام 28 ، بوشهر 42 ، کرمان 43 ، قزوین 54 ، همدان رتبه 70 و تهران رتبه 78 را به خود اختصاص داده اند . برونشیت مزمن ، آلرژی ، سرطان ریه ، بیماری های قلبی ، آسم و همچنین آلودگی بر روی گونه های گیاهی ، وارونگی جوی و بروز اثرات گلخانه ای و ... از جمله عوامل بیماری زا و جوی گرد و غبار است .

آلودگی هوا سال‌هاست که در تهران و بعضی شهرهای بزرگ برای ایرانی‌ها موضوع بیگانه‌ای نیست. ریزگردها در استان های مرزی همانند خوزستان و ایلام ، توفان های شن در سیستان ، توفان ها و ریزگردهای نمکی در ارومیه و قم ،  آلودگی ناشی از فعالیت‌های کارخانه‌ها و مراکز صنعتی در اصفهان ، اراک و اهواز و آلودگی کلان‌شهری مثل  تهران ، فقط مواردی هستند که در هر روز در خبرها و رسانه ها به آن اشاره می شود .

ذرات ریز و بسیار ریز معلق در هوا که اغلب حاصل سوخت و گاهی سوخت ناقص ماشین‌ها هستند، با مواد سمی سولفات، نیترات ، یون‌های آمونیم ، هیدروکربن‌ها و فلزات سنگین، ترکیب می‌شوند و ما آنها را تنفس می‌کنیم . ذرات ریز معلق در هوا باعث مرگ زودرس سلول‌های مغزی می‌شوند . بر اساس پژوهش‌های جدید این ذرات می‌توانند باعث مرگ زودرس سلول‌های مغزی و عصبی و ابتلا به بیماری‌های رازآلود و هولناکی در انسان‌ها شوند. این ذرات که به دو دسته ریز و بسیار ریز تقسیم شده‌اند، می‌توانند از راه مجاری تنفسی به مغز برسند، اختلال به وجود آورند و باعث بیماری‌هایی مثل آلزایمر و پارکینسون شده یا این بیماری‌ها را تشدید کنند .

متاسفانه با سوء مدیریت و حتی تشویق دولتمردان در طی سه دهه گذشته برای فعالیت کشاورزی ، هزاران چاه در سراسر ایران و از جمله دشت‌های ممنوعه حفر شد که به گفته کارشناسان ، مدیریت نامناسب حفر گسترده این چاه‌ها و برداشت بی‌رویه آب ، در کنار عوامل دیگر باعث " بحرانی‌شدن ذخایر آبی " کشور شده است. واقعیت دیگر اینکه بخش زیادی از بحران آب در ایران به دلیل رشد شتابان سد سازی  است. سد سازی بی‌رویه ، غیراقتصادی و ضداکولوژیکی، باعث افت منابع آب‌های زیرزمینی شد و بسیاری از دریاچه‌ها و تالاب‌ها و رودها و مناطق مرطوب و گیاهی را خشک کرد .

مهم ترین آسیب خشکسالی در ایران ، از بین رفتن زمین های کشاورزی و کم بازده ،  از بین رفتن رطوبت و فرسایش خاک است. سوء مدیریت ، افزایش صرف آب ، رشد جمعیت ، تهی شدن هفتاد درصدی سفره‌های زیرزمینی و خشک شدن برخی دریاچه‌ها و افت شدید آب‌های سطحی از پیامدهای این پدیده مخرب است .

پدیده خشکسالی همیشه دست به گریبان ایران بوده است . طبیعت در زیر زمین آب را ذخیره می کند ، ولی طبیعت سپر حفاظتی ندارد و با حفر چاه های بی رویه تا عمق 300 و 400 متری ، اقلیم ایران آسیب پذیر شده است . " خشکسالی هیدرولوژیکی یا مرگ سرزمین " بر ایران سایه افکنده است و تغییرات آب و هوایی و سوء مدیریت ، ایران را در آستانه گرمایش دو درجه سانتی گراد خواهد برد .

چندی پیش سازمان جنگل‌ها و مراتع ایران عنوان کرد که سالانه پنجاه هزار هکتار بر بیابان‌های ایران افزوده می‌شود. از ۱۶۴ میلیون هکتار مساحت ایران بیش از ۳۲ میلیون هکتار آن در محدوده بیابانی قرار دارد که از این میزان حدود هفت میلیون هکتار آن کانون بحرانی هستند. در پنجاه سال اخیر تنها نزدیک دونیم میلیون هکتار از این محدوده بیابانی احیا شده است، زیرا بودجه دولتی لازم هرگز در نظر گرفته نشده است .

صدور مجوز برای ساخت " سد شفا رود " در غرب استان گیلان ( 65 کیلومتری شهر رشت ) در مهرماه سال جاری چالش های زیست محیطی زیادی را به دنبال داشت . ساخت سدی که مساحت قابل توجهی از جنگل های " هیرکانی " را از بین خواهد برد . این درختان را کسی نگاشته ؛ بلکه ثروت و موهبت خدادای و طبیعی است . سطح سد 900 هکتار ذکر شده است . مدیر کل آموزش و مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست ( 25 مهر 94 ) می گوید : « ساخت این سد منجر به قطع یک میلیون درخت جنگل های هیرکانی می شود و اعمال فشارها باعث شد تا سازمان محیط زیست مجوز ساخت این سد را بدهد » .این پروژه سد سازی علاوه بر مخالفت سازمان محیط زیست ، با مخالفت سازمان جنگل ها و مراتع نیز مواجه بوده است .

در سی سال گذشته همه ذخایر موجود در خاک استان از دست رفته است  . با سطح کشت ۳۵۰ هزار هکتار گندم در استان گلستان باید بیش از ۲.۵ میلیون تن گندم تولید شود در صورتی که ا هم اکنون تنها ۱.۵ میلیون تن تولید می شود . 

" اسماعیل کهرم " صاحب نظر و مشاور سازمان حفاظت محیط زیست ، اخیرا ضمن فاجعه آور بودن ساخت سد شفارود چنین بیان داشت : « این سد مساحت قابل توجهی از جنگل های هیرکانی را از بین می برد . من متاسفم که این سد مجوز گرفته و جالب توجه است که دولت بر خلاف نظر کارشناسانش ، عمل می کند . این مسئله برای اولین بار رخ نداده و در گذشته هم نمونه آن را در مورد آشوراده ( در استان گلستان ) دیده ایم . عده ای تحصیل می کنند و کارشناس می شوند تا بتوانند در مورد مسائل مختلف نظر کارشناسی به دولت بدهند ؛ اما در نهایت به نظر آن ها عمل نمی شود . سد سازی همواره باعث از بین رفتن تعداد زیادی درخت می شود . برای نمونه برای ساخت سد کرخه در هر دره یازده هزار اصله درخت از بین رفت و زمانی که ما عنوان کردیم که این درختان از بین نبرید و آن ها را انتقال دهید ، به ما گفتند : هزینه این کار برای هر درخت چهار میلیون تومان است و امکانپذیر نیست » .


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
1394/08/28 22:18
با سلام . خبر نداشتم که سیاستهای کلی محیط زیست از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شده است . ضمن سپاسگزاری از مقام رهبری ، از وبلاک ایران اندیش نیز تشکر ویژه دارم . امیدوارم سیاستهای ابلاغی اجرایی گردد و همه دستگاهها ملزم به اجرا این ابلاغیه باشند . این ابلاغیه کامل و جامع است بخصوص تهدیدات زیستمحیطی و اقتصاد سبز باید مورد توجه قرار گیرد .
1394/08/28 06:55
درود بر مقام رهبری و اهتمام ایشان از ابلاغیه نقشه راه زیست محیطی ایران .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
آمار بازدید کنندگان
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :