تبلیغات
ایران اندیش - آیا رفسنجانی برای مجلس خبرگان ، احراز صلاحیت می شود ؟
سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، علمی و زیست محیطی
آیا رفسنجانی برای مجلس خبرگان ، احراز صلاحیت می شود ؟
1394/10/1 ساعت 20:53 | نوشته ‌ مجتبی انوری | ( نظرات )
اکبرهاشمی رفسنجانی با حضور در وزارت کشور برای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کرد ...

پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هفتم اسفند ماه به طور همزمان برگزار می شود . اکبرهاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس پیشین مجلس خبرگان روز دوشنبه 30 آذر 94 با حضور در وزارت کشور برای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کرد .

بسیاری از تحلیلگران سیاسی و رسانه ها پس از ثبت نام رفسنجانی ، این موضوع را مطرح نمودند که « آیا هاشمی رفسنجانی احراز صلاحیت خواهد شد ؟ » . این پرسش از آنجا نشات می گیرد که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در انتخابات ریاست جمهوری خرداد سال 1392 رد صلاحیت گردید و بدین ترتیب یکی از بانفوذترین ارکان نظام جمهوری اسلامی نتوانست از سد شورای نگهبان عبور کند .

وزارت کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 نام هشت نفر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد ؛ اما نام اکبر هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی در میان آن ها نبود . علی اکبر ولایتی ، سعید جلیلی ، غلامعلی حداد عادل ، محسن رضایی ، حسن روحانی ، محمد رضا عارف ، محمد غرضی و محمد باقر قالیباف در میان نامزدهای تایید شده بودند .

اکبر هاشمی رفسنجانی ، یکی از شاخص ترین چهره های سیاسی جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود . دوران مهم زندگی سیاسی اکبر هاشمی رفسنجانی را می توان به صورت زیر بررسی و تحلیل کرد: هاشمی و ابتدای دهه چهل شمسی ، هاشمی و آغاز انقلاب ، هاشمی وهشت سال جنگ ، هاشمی و ریاست مجلس سوم و چهارم  ، نقش هاشمی در انتخاب مقام رهبری ، هاشمی و حذف سمت نخست وزیری ، هاشمی و هشت سال ریاست جمهوری ، هاشمی و شکل گیری دولت محمد خاتمی ، هاشمی و مجمع تشخیص مصلحت نظام ، هاشمی و نخستین ناکامی سیاسی ، هاشمی و نهمین دوره ریاست جمهوری ، نقش هاشمی در روند مدیریتی دانشگاه آزاد ، هاشمی و کناره گیری از ریاست خبرگان رهبری ، رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی در دهمین دوره ریاست جمهوری ، حلقه های پیوسته و ناپیوسته سیاسی هاشمی ، نقش هاشمی در پیروزی دکتر حسن روحانی و هاشمی منتقد !

هاشمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، نخستین دسته بندی جدی را در میان نیروهای انقلابی شکل داد . وی در مقام جانشینی فرماندهی کل قوا در دوران جنگ ایران و عراق ، نقش غیرقابل انکاری را در تصمیم گیری ها و ادامه و اتمام جنگ ایفا نمود . هاشمی در مقام ریاست مجلس دوره سوم در تنش های جناح ها ، چهره ای میانه رو از خود به نمایش گذاشت .

پس از رحلت آیت ا... خمینی رهبر فقید جمهوری اسلامی ایران ، هاشمی رفسنجانی با نقل خاطره ای در تعیین جانشینی ، تلاش کرد تا آیت ا... خامنه ای رئیس جمهور وقت بهترین گزینه برای مقام رهبری نظام باشند .

در سال 1368 یک دهه پس از برگزاری نظام جمهوری اسلامی ، هاشمی رئیس جمهور ایران شد . چون پست نخست وزیری از متن قانون اساسی قبلی حذف گردید ، هاشمی در قدرت اجرایی با کسی شریک نبود . در مدت هشت سال ریاست جمهوری رفسنجانی طی سال های 1368 تا 1376 ، تغییرات اساسی در آرایش سیاسی کشور رخ داد . تاسیس حزب کارگزاران سازندگی سرآغاز اتحاد نانوشته ای بود که در سال 1376 کارگزاران را به حامیان اصلی محمد خاتمی تبدیل کرد . رفسنجانی پس از ریاست جمهوری در مجمع تشخیص نفوذ خود را به طور چشمگیر نشان داد و در مقام ریاست این نهاد و به عنوان یک چهره شاخص در نظام باقی ماند .

پیروزی اصلاح طلبان در عرصه سیاست ، دور جدیدی را از عملکرد این سیاستمدار کهنه کار رقم زد . بیست سال پس از انقلاب ، نخستین ناکامی برای هاشمی رخ داد و وی جایگاه مناسبی در لیست نمایندگان مجلس تهران پیدا نکرد . مجلسی که خود دو دوره ریاست آن را برعهده داشت . بدین ترتیب هاشمی رفسنجانی سکوت چند ساله اختیار کرد .

هاشمی پس از گمانه زنی های بسیار با صدور بیانیه ای حضور خود را در انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد . هاشمی با کسب 21/13 درصد آرا در دور اول در مقابل احمدی نژاد با کسب 19/33 درصد آرا به دور دوم راه یافتند ؛ اما در دور دوم محمود احمدی نژاد توانست یکی از شاخص ترین چهره سیاسی را در انتخابات شکست دهد و به کرسی ریاست جمهوری بنشیند .

اگر هاشمی رفسنجانی در انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری ایران در سال 1384 شرکت نمی کرد ؛ احمدی نژاد رئیس جمهور نمی شد . پیروزی محمود احمدی نژاد بر پنچ نامزد دیگر ( مهدی کروبی ، محمد باقر قالیباف ، محسن مهر علیزاده ، علی لاریجانی ، و مصطفی معین ) در مرحله اول انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری ایران و راهیابی وی به رقابت در دور دوم رای گیری ، شگفتی ناظران و محافل سیاسی و رسانه ای را برانگیخت و با کسب حدود 62 درصد از کل آرا در مقابل رفسنجانی با 38 آرا پیروز انتخابات شد .

محمود احمدی نژاد ناشناخته ترین نامزد نهمین دوره بود ، ولی ظرف مدت کوتاهی توانست با کنار زدن شماری از سرشناس ترین چهره های سیاسی ایران از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی ، به ششمین رئیس جمهوری ایران برسد .  بیشتر تحلیلگران سیاسی براین باورند که چنانچه هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال 84 نامزد نمی شد ، احمدی نژاد به دور دوم راه پیدا نمی کرد و توزیع آرا شکل دیگری به خود می گرفت . یکی از دلایل اصلی پیروزی احمدی نژاد ، حضور هاشمی در عرصه انتخابات بود . در مجموع انتخابی در کار نبود ؛ بلکه مسابقه دو نفر از دو طیف جریان سیاسی بود . اگر مردم واقعا طالب احمدی نژاد بودند ، در دور اول می بایست چنین رای شگفتی را به وی می دادند .

تلاش شورای دوم اسلامی شهر تهران ، آموزه های پوپولیستی ، گروه ناراضی از دوران ریاست جمهوری رفسنجانی و خاتمی ، از شهردار تهران چهره ای ساخت تا به ریاست جمهوری نهمین دوره ریاست جمهوری برسد . علت شکست بعضی از سیاستمدارن کهنه کار ، نادیده انگاشتن پدیده های پیش رو جامعه و ارزیابی های غیرکارشناسی است . نمونه این پیروزی ها و شکست ها در جریان های انتخاباتی در ایران و جهان به وضوح آشکار است .

هاشمی رفسنجانی در 17 اسفند 1389 آمادگی خود را برای کناره گیری به نفع آیت ا... مهدوی کنی اعلام کرد و نامزد این سمت نشد . در انتخابات هیات رئیسه مجلس خبرگان مهدوی کنی با 63 درصد رای موافق به ریاست مجلس خبرگان برگزیده شد و هاشمی جای خود را به وی داد .

در صفحه 37 کتاب " اگر رئیس جمهور باشم " که در بهمن سال 1391 از سوی نگارنده چاپ و منتشر گردید با تیتر " هاشمی مقاوم یا هاشمی بازنشسته " چنین آمده است :

 « بعد از انتخابات نهمین و دهمین دوره ریاست جمهوری و کناره گیری وی بر ریاست مجلس خبرگان رهبری ، دو تحلیل در خصوص هاشمی ارائه شد . گروهی رفسنجانی را سیاستمدار مقاومی دانستند که با گذشت زمان بار دیگر نقش اساسی ایفا خواهد کرد و گروهی دیگر این چهره شاخص را بازنشسته سیاسی معرفی کردند . طی سالیان اخیر موقعیت هاشمی رفسنجانی افت کرد ، اما شواهد امر روشنگر آن است که وی برای بازگشتی جدید آماده است و قصد دارد خود را به عنوان سیاستمداری نشان دهد که توان رقابت با مخالفانش را دارد . پس از ناکامی و شکست وی در نهمین دوره ریاست جمهوری ، حتی دوستان وی براین باور بودند که دوران سیاسی رفسنجانی به پایان رسیده است . هاشمی بعد از ناکامی ها ، بیشتر به یک چهره اجتماعی تبدیل شد و انتقادهای وی از عملکرد دولت احمدی نژاد و مسئل روز کشور نشانگر آن است که تمامی تلاش هاشمی در جهت حفظ نظام است »

حسن روحانی ، رییس جمهور منتخب مردم ایران ، نخستین پیام خود را پس از پیروزی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام و در این پیام " نقش امید آفرین " هاشمی رفسنجانی " را شایسته قدردانی  دانست . حسن روحانی پس از رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی آن هم در مقام رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و کناره گیری محمد رضا عارف ( معاون اول دولت محمد خاتمی در دولت هشتم )  به نفع وی به عنوان چهره ای شاخص در عرصه انتخابات ریاست جمهوری بدل شد . با تشدید موج حمایت از حسن روحانی در پی حمایت چهره ها و سیاستمداران همچون اکبر هاشمی رفسنجانی  ، به نظر  می رسید که بتوان با قاطعیت از راه یافتن حسن روحانی به عنوان نامزد لایه های متوسط جامعه و بویژه تحول خواه در دور اول انتخابات سخن گفت .

هاشمی رفسنجانی روز چهارشنبه 22 خرداد ماه گفت : " حسن روحانی در نظر سنجی ها پیشتاز است و از مردم خواست تا مایوس نشده و به پای صندوق های رای بروند " . به گزارش خبرگزاری مهر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی و احزاب اظهار داشت : " رای من آقای روحانی است و نظر سنجی ها نشان می دهد ایشان از همه جلوتر هستند و مردم باصندوق رای قهر نکنند " .

از حسن روحانی به عنوان نزدیکترین فرد به هاشمی رفسنجانی یاد می کنند . هاشمی رفسنجانی یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ( شنبه 25 خرداد )  و پیروزی دکتر حسن روحانی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : " مردم در این انتخابات براساس درک و فهم بالا به تکلیف خود عمل کردند " .

در خصوص تایید یا رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی دو تحلیل زیر را می توان ارائه کرد :

1-     در مقطع کنونی نمی توان در خصوص تایید یا رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی نظر قطعی داد . شواهد امر روشنگر آن است که همانند کتاب " عبور از بحران " تالیف هاشمی رفسنجانی که نقل خاطرات وی از انقلاب اسلامی است ؛ وی با چالش اساسی روبرو و رد صلاحیت خواهد شد .

2-     بعضی از تحلیل ها حاکی از آن است که  به منظور مشارکت حداکثری و پرهیز از هرگونه چالش سیاسی در انتخابات ، صلاحیت وی احراز گردد . 
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
سیامک 1394/10/18 19:05
انشاله شاهد حضور مقتدرانه حضرت ایت اله هاشمی رفسنجانی و حجت السلام والمسلمین سید حسن خمینی و حجت السلام والمسلمین حسن روحانی خواهیم بود وعده ی ما 7 اسفند
1394/10/14 22:40
هاشمی رد صلاحیت میشود
1394/10/7 08:13
بنظرم آیت ا... اکبر هاشمی رفسنجانی این دوره تایید صلاحیت می شوند . کسی که در مقام رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد ، رد صلاحیش معنادار خواهد بود .
1394/10/3 09:03
سلام . هاشمی رفسنجانی تایید صلاحیت میشود .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
آمار بازدید کنندگان
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :