تبلیغات
ایران اندیش - متحدین سیاسی دکتر حسن روحانی
سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، علمی و زیست محیطی
متحدین سیاسی دکتر حسن روحانی
1394/12/24 ساعت 17:22 | نوشته ‌ مجتبی انوری | ( نظرات )
شانس دکتر حسن روحانی برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری به حفظ متحدین سیاسی خود بستگی دارد ...

شانس دکتر حسن روحانی برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری به حفظ متحدین سیاسی ، میزان رای پذیری لایه های میانی و پایینی جامعه ، وعده های انتخاباتی  ، رقبای اصلی و سمت و سوی انتخاباتی فضای مجازی بستگی دارد .

متحدین سیاسی حسن روحانی را طیفی از اصلاح طلبان ، کارگزاران سازندگی و همکاران وی در مرکز استراتژیک مصلحت نظام تشکیل می دهند . زمانی که حسن روحانی  نامزدی خود را برای یازدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد ، چهره هایی در ستاد انتخاباتی اش وی را تا پیروزی همراهی می کردند . این چهره ها یا در کنار وی در مرکز تحقیقات استراتژیک مصلحت نظام کار می کردند ؛ یا از بستگان نزدیک و یا در کابینه هاشمی رفسنجانی بودند . متحدین سیاسی حسن روحانی در انتخابات سال 96 به دنبال سهم خواهی بیشتر هستند . به خصوص اصلاح طلبان در تلاش اند که پست های حساس اجرایی و اقتصادی را به دست گیرند . چنانچه دکتر روحانی در این سهم خواهی به بن بست برسد  با مشکل اساسی روبرو خواهد شد .

از زمان به قدرت رسیدن حسن روحانی تاکنون ، هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از حامیان و متحدان اصلی او شناخته شده است و نام این دو چهره سیاسی در صدر فهرست انتخابات خبرگان در کنار هم دیده شد . هاشمی رفسنجانی با دو میلیون و 301 هزار و 492 رای نفر اول و حسن روحانی نفر سوم و احمد جنتی دبیر شورای نگهبان نفر شانزدهم شدند . هاشمی پس از عدم احراز صلاحیت در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان ، در پیروزی حسن روحانی ، نقش تعیین کننده داشت .

از اکبر هاشمی رفسنجانی ، محمد خاتمی و حسن خمینی به عنوان متحدین اصلی حسن روحانی نام برده می شود . حسن روحانی در نخستین پیام خود پس از پیروزی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام و در این پیام " نقش امید آفرین " هاشمی رفسنجانی " را شایسته قدردانی  دانست . با تشدید موج حمایت از حسن روحانی در پی حمایت چهره ها و سیاستمداران همچون اکبر هاشمی رفسنجانی  ، به نظر  می رسید که بتوان با قاطعیت از راه یافتن حسن روحانی در دور اول انتخابات سخن گفت . هاشمی رفسنجانی روز چهارشنبه 22 خرداد ماه گفت : « حسن روحانی در نظر سنجی ها پیشتاز است و از مردم خواست تا مایوس نشده و به پای صندوق های رای بروند »  . به گزارش خبرگزاری مهر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی و احزاب اظهار داشت : " رای من آقای روحانی است و نظر سنجی ها نشان می دهد ایشان از همه جلوتر هستند و مردم باصندوق رای قهر نکنند " . از حسن روحانی به عنوان نزدیکترین فرد به هاشمی رفسنجانی یاد می شود . هاشمی رفسنجانی یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ( شنبه 25 خرداد )  و پیروزی دکتر حسن روحانی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : " مردم در این انتخابات براساس درک و فهم بالا به تکلیف خود عمل کردند " . در روزهای پایانی سال 93 ( 24 اسفند ) ، هاشمی رفسنجانی با صراحت چنین بیان داشت : « نمی خواهم مردم فرض کنند دولت روحانی  دولت من است ، مایل نیستم . .... عمده وعده هایی که دولت یازدهم به مردم داده ، الان قابل اجرا نیست ».

هاشمی رفسنجانی در یک سخنرانی انتخاباتی گفت که حمایت وی از حسن روحانی باعث جهش شدید در رای آقای روحانی و در نهایت رسیدن او به مقام ریاست جمهوری شده است . در فیلمی که از سخنرانی آقای رفسنجانی منتشر شده ایشان اظهار داشتند  که «  ظرف یک هفته رای آقای روحانی از سه چهار درصد یکدفعه رفت روی پنجاه و چند درصد » .

حسین مرعشی از چهره های شاخص اصلاح طلب و سخنگوی حزب کارگزان سازندگی اخیرا در گفتگو با روزنامه اعتماد از تمایل ریاست محمد رضا عارف در مجلس دهم سخن به میان آورد . وی اشاره کرد که انتخاب رئیس مجلس از میان دو گزینه ( لاریجانی و عارف ) باید در فراکسیون اصلاح طلبان و حامیان دولت مورد بررسی قرار گیرد . مرعشی معتقد است که انتخاب مجدد دکتر حسن روحانی در سال 96 بستگی به حفظ متحدین خود دارد .

بسیاری از تحلیلگران براین باورند که چنانچه علی لاریجانی کرسی ریاست مجلس دهم را عهده دار نگردد ، و احتمالا محمد رضا عارف نفر اول پیروز لیست امید در انتخابات هفتم اسفند 94 بر این کرسی بنشیند ، حسن روحانی با چالش در مجلس دهم مواجه خواهد شد و احتمال تنش های درونی مجلس بالا خواهد گرفت. پیش بینی ها حاکی از آن است که علی لاریجانی در دور اول مجلس دهم بر صندلی ریاست مجلس بنشیند تا همسویی لازم با دولت یازدهم فراهم گردد و زمینه ساز پیروزی مجدد روحانی در انتخابات خرداد 1396 گردد .

حسن روحانی در 14 مرداد 1392 ، اسحاق جهانگیری را به عنوان معاون اول رئیس جمهور منصوب کرد . وی در دولت محمد خاتمی وزیر صنایع و معادن بود . جهانگیری  از اعضای بنیانگذار حزب کارگزان سازندگی و عضو شورای مرکزی و عضو شورای عالی بیناد باران نیز است . در 23 اردیبهشت 1392 ، اسحاق جهانگیری به عنوان رئیس ستاد هاشمی رفسنجانی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری انتخاب شد . شواهد امر روشنگر آن بود که در صورت پیروزی هاشمی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ، اسحاق جهانگیری معاون اول هاشمی خواهد شد . پس از عدم احراز صلاحیت هاشمی از سوی شورای نگهبان ، این رویکرد به بوته فراموشی سپرده شد و با پیروزی دکتر حسن روحانی تا تشکیل کابینه ، گمانه زنی هایی مبنی بر انتخاب اسحاق جهانگیری برای وزارت صنعت و معدن و تجارت ، وزارت کشور، و همچنین معاون اولی مطرح گردید .اسحاق جهانگیری از نزدیکان هاشمی رفسنجانی و گزینه پیشنهادی رفسنجانی به حسن روحانی بوده است . معاون اول رئیس جمهور ( 11 دی 1393 ) از منتقدان اصلی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین ایران است . وی حل مشکلات اقتصادی کشور را دشوار و زمان بر ارزیابی کرده است .

تحلیلگران براین باورند که محمد نهاوندیان و رحمانی فضلی ، گزینه پیشنهادی دکتر علی لاریجانی برای تصدی رئیس دفتر رئیس جمهور و وزارت کشور دکتر حسن روحانی بوده است . دکتر نهاوندیان از افراد تاثیر گذار در دولت روحانی است .

اعتدالگریان بواسطه کناره گیری عارف به نفع حسن روحانی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری سال 1392 بدهی بزرگی به عارف داشته اند .  اگر عارف از انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری کناره گیری نمی کرد ، حسن روحانی با چالش اساسی مواجه می شد و انتخابات به دور دوم کشیده می شد . عارف در نیمه شب بیستم خرداد 92 اعلام داشت که به توصیه محمد خاتمی از ادامه رقابت انصراف داده است . حسن روحانی روز بعد در جمع مردم زاهدان ضمن تشکر از عارف و یادآوری دوستی دیرینه اش گفت : « بحث برسر حسن روحانی یا عارف نبود . مهم این بود که با تقسیم رای از هدف واحد دور نشویم » .

با انتخاب نخست محمد رضا عارف در انتخابات هفتم اسفند 94 صف آرایی جدیدی در متحدین سیاسی حسن روحانی شکل گرفت . این اتحاد موجبات تقویت حسن روحانی شده است و این احتمال می رود که در تقسیم قدرت شکاف هایی بین حامیان دولت و اصلاح طلبان به وجود آید . 

اصلاح طلبان و حامیان دولت با تجربه انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی قصد دارند بر متحدین خود بیفزایند و کرسی ها پنجمین دوره شورای شهر تهران و سایر شهرستان ها را کسب نمایند . 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
1394/12/25 07:47
سلام و تشکر از وبلاک زیبا . آقای روحانی مرد عمل است و با تیم مذاکره کننده هسته ای نشان داد که وعده هایش قابل اجراست . نباید زود قضاوت کرد باید صبر پیشه نمود تا بقیه وعده های انتخاباتی ایشان نیز عملی شود .
1394/12/25 07:42
اگه سال 95 با تیم اقتصادی قوی مشکل رکود را حل کنه و اشتغال به حالت عادی برگرده . احتمال برنده شدن اقای روحانی با لا میره در غیر این صورت تنها ریس جمهور یک دو ره ای ایران خواهد بود
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
آمار بازدید کنندگان
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :